Ποιός είπε ότι τα κορίτσια ασχολούνται μόνο με τη μόδα και την ομορφιά και ότι η ρομποτική είναι μόνο για τα δυνατά αγόρια; Όποιος το είπε, σίγουρα έκανε ένα μεγάλο λάθος και σίγουρα δε γνωρίζει ότι υπάρχουν και κορίτσια, που έφτασαν στην κορυφή του κόσμου. Γιατί όλοι είμαστε ικανοί όταν θέλουμε***
Τρία κορίτσια από την Πάτρα, κέρδισαν την 2η θέση παγκοσμίως στην ολυμπιάδα ρομποτικής, στην οποία φέτος συμμετείχαν 70 χώρες και πραγματοποιήθηκε το προηγούμενο Σαββατοκύριακο στην Ουγγαρία!
![Στην κορυφή του κόσμου 3 κορίτσια από την Ελλάδα!](https://static.mama365.gr/media/pics/pics590/47463-rob_590.jpg)
Συγκεκριμένα, η Μαρία Παναγοπούλου, η Εύα Λαμπροπούλου και η Μαρία Στεφανίδη, με προπονητή τον εκπαιδευτικό Πάνο Βέρρα πέτυχαν στην κατηγορία γυμνασίου, τη δεύτερη θέση παγκοσμίως, πίσω από τη Μαλαισία και μπροστά από το Ιράν!
![](https://static.mama365.gr/media/inlinepics/rob/%CE%958.jpg)
Πρόκειται για την ανώτερη διάκριση που έχει κατακτήσει ελληνική αποστολή, στην ιστορία του θεσμού!
Αξίζει να αναφέρουμε πως η χώρα μας πέτυχε κι άλλες διακρίσεις στον συγκεκριμένο θεσμό: 3 αργυρά μετάλλια, 1 χάλκινο, 1 τέταρτη, 1 έβδομη και 1 ένατη θέση.
![](https://static.mama365.gr/media/inlinepics/rob/%CE%954.jpg)
![](https://static.mama365.gr/media/inlinepics/rob/%CE%957.jpg)
![](https://static.mama365.gr/media/inlinepics/rob/%CE%952.jpeg)
ethnegersis